Ve středu 21. 6. 2023 se studentům tercie naskytla unikátní příležitost setkat se se dvěma „živými knížkami“ z Živé knihovny Amnesty International. Tento projekt slouží k prevenci diskriminace, rasismu, xenofobie a k odbourávání předsudků a stereotypů všeho druhu.
Žáci se setkají s člověkem, který je podle běžných norem společnosti nějak odlišný, mají možnost slyšet jeho příběh a ptát se jej na nejrůznější, třeba i velmi osobní dotazy, přičemž postupně docházejí k závěru, že ona odlišnost je většinou jen zdánlivá a povrchní (aneb nesuď knihu podle obalu). Často je toto zjištění a „ začtení se“ do příběhu živé knihy provázeno pocitem velkého obdivu a respektu k tomu, jak se daný člověk vyrovnal s mnohdy velmi těžkými životními podmínkami a kolik překážek překonal, aby mohl být dnes tam, kde je.
Podobný efekt měl tento workshop i na naše terciány. Setkali se s Jakubem, který od 15 let bojuje s duševní poruchou, a s Jiřím, který vyrostl v ekonomicky a sociálně velmi slabém prostředí. Oba mají dnes vysokoškolské tituly a touží svými příběhy inspirovat mladé lidi. Že se jim to daří, potvrzuje např. Aneta Sýkorová, která po akci napsala: „Koncept živé knihovny byl moc fajn. Mohla jsem se zeptat na všechno možné a bylo to docela příjemné vědět, že se nemusím bát se zeptat. Jsem vděčná za to, že jsem je mohla potkat, hodně jsem si z toho vzala. Jsem ráda, že jsem konečně pochopila, co je Amnesty International.“