Už jste někdy slyšeli o organizaci Amnesty International? Zástupkyně této velmi důležité organizace zavítaly i k nám na ČAG. My, studenti kvinty, jsme dostali příležitost zúčastnit se workshopu na téma Uprchlictví a lidská práva.
Nejprve nám bylo velmi hezky a srozumitelně vysvětleno, co vlastně Amnesty International je a čím se zabývá. Před hlavní částí workshopu jsme se mohli vcítit do situace, kdy je naše země ostřelována a my máme pouze šedesát sekund na to, abychom si s sebou sbalili tři věci, které jsou podle nás nejdůležitější k přežití.
A teď už k hlavnímu bodu besedy. Byli jsme rozděleni do tří až čtyřčlenných skupin, v nichž měl každý svou úlohu. Jedním ze skupiny byl žadatel o azyl či mezinárodní ochranu, další člen zastával pozici úředníka, který se vyptával na všechny možné otázky týkající se toho konkrétního případu. A v neposlední řadě do skupiny patřil mezinárodní pozorovatel, jehož úkolem bylo dohlížet na celý proces tak, aby zůstal objektivní a držel se daného tématu. Skvělou skutečností bylo i to, že všechny případy byly pravdivé.
Problém uprchlictví a porušování lidských práv je v dnešním světě, hlavně po začátku války na Ukrajině, velmi skloňované téma. Jsme moc vděční za tuto příležitost zúčastnit se workshopu a možnost vcítit se do kůže uprchlíků.
Text: Eliška Smejkalová a Kristýna Vaňková, kvinta