O tom, jak vypadá projednávání zákonů či hlasování v Poslanecké sněmovně, jak vypadá pracovní agenda prizmatem samotného poslance, jaké jsou úkoly amerického diplomata v ČR, nebo jak se predikují data a jak se pracuje s čísly v oblasti sociologických průzkumů pohledem ekonoma, se mohli dozvědět mnohé zajímavosti maturanti předmětu Global Issues během středeční návštěvy Prahy.
Nejprve jsme se vydali do Poslanecké sněmovny ČR, kde se nám věnoval poslanec za TOP 09 Mgr. Pavel Klíma, který s námi debatoval o aktuálních tématech z poslední doby: prezidentské volby, projednávání valorizace důchodů, mladí lidé a jejich vztah k politice. Vedle toho nabídl i studentům osobní pohled do světa velké politiky se všemi jeho klady i zápory.
Poté jsme se přesunuli do Amerického centra, kde jsme měli možnost besedovat s americkým diplomatem Griffinem Rozellem, který aktuálně vede tiskový tým a vykonává funkci tiskového atašé americké ambasády. Pan Rozell nejprve studentům představil svou práci diplomata, kariérní dráhu i motivaci, jak se dostal k diplomatickým službám. Dostali jsme se i na téma diplomatická imunita a její uplatňování, či jak se žije v různých zemích světa jako např. Pákistán nebo Uzbekistán.
Na závěr naší návštěvy jsme zavítali na besedu do výzkumného institutu PAQ, jehož zakladatelem je uznávaný sociolog Daniel Prokop. PAQ se zaměřuje především na vzdělávací a sociologické výzkumy, jak jsme měli možnost blíže zjistit během interaktivního workshopu s ekonomem Michalem Ostrým, který nás mj. zasvětil do práce s prohlížečkou regionálních DataPAQ.