Ludmila Kozlová studuje a pobývá od konce října díky grantu ERASMUS+ v Bavorsku. Níže se s námi rozhodla podělit o své postřehy:

„Mobily na stůl, rozsadit a radši předejít opisování ještě výhledu zabraňujícími deskami. Svou práci v hodině budete prezentovat pod kamerou vysílanou na tabuli a sebemenší drobnost jako třeba, když napíšete do osnovy vaší eseje “bayer.” místo “bayerischen”, si zaslouží okamžitou opravu červenou propiskou. I to můžete zažít na bavorském gymnáziu. Ovšem vše v naprosto klidné a produktivní atmosféře, protože školní morálka i ve smyslu respektu k učiteli je tu samozřejmostí. Proto i můj dvouměsíční pobyt na Camerloher Gymnasium podtrhuje německou nálepku “punktlich”, ale ukazuje mi i jiné stránky, které tento systém vyvolává.

Přesto, že rozvrh je poměrně krátký a obsah hodin ne příliš vyčerpávající, jen jednu událost za den, které musíte věnovat přípravu, vnímají žáci jako vyčerpávající. Připraví se ale precizně a kupodivu za svůj výkon neočekávají vysoké ohodnocení. Trojka z šestimístné stupnice známek je i pro mých osm dost svědomitých spolužaček uspokojivá.

Hudební gymnázium Camerloher totiž otevírá jako jediné ve Freisingu tzv. Einführungsklasse pro studenty, kteří chtějí přestoupit z Realschule nebo Mittelschule. V takové třídě, přesněji 11E, svůj dvouměsíční pobyt trávím i já. 11. ročník ale Němci vnímají jakožto v podstatě nepotřebný, jelikož v Bavorsku můžete studijní rok na úrovni českého 2. ročníku přeskočit a např. vyjet do zahraničí. Proto je tu prostor pro dorovnávání rozdílného učiva z minulých škol nebo podrobnější zabývání se různými projekty.

Osobně bych se ale nebála říct, že každá hodina tady je takový malý projekt. Velmi často se tu setkáte s popisem karikatur, skupinovou prací nebo samo vysvětlujícími pracovními listy jakožto běžnou učební metodou. Ve školních taškách nenajdete žádné sešity z toho důvodu, že naprostou většinu látky se naučíte právě z různých doplňovaček, úkolů nebo moderních učebnic přímo pro bavorská gymnázia. Zato desky se vám po pár dnech zaplní tolika listy rozdaných papírů, že to bavorskou vládu přesvědčilo k strohé digitalizaci. Nejen, že se ve všech třídách setkáte s digitálními tabulemi různých funkcí včetně kamery na učitelský stůl, na jihovýchodě Německa už se brzy neobejdete ani bez iPadu. Ano, slyšíte správně. Nestačí jakýkoliv tablet, ale studenti dostávají finanční podporu, aby si koupili zařízení značky Apple, které budou používat místo učebnic a neustále tisknutých materiálů.

Když se po devadesátiminutové vyučovací hodině prokládané pravidelným větráním dočkáte pauzy na čtvrt hodiny, zamíříte ven, kde kroužíte kolem budovy. Anebo můžete využít pingpongových stolů, fotbalového míče a dalších možností, které podtrhují vybavenost školy. A kdyby vás náhodou napadlo chtít se z vyučování uvolnit, tak si to nejspíš kvůli zdlouhavému ověřování a udávání důvodů radši rozmyslíte. Tak už aspoň vím, proč jim tam ta morálka tak funguje,” píše Lída.

Financováno Evropskou unií. Vyjádřené názory a stanoviska představují názory a stanoviska autorů a nemusí nutně odrážet názory a stanoviska Evropské unie nebo Domu zahraniční spolupráce. Evropská unie ani poskytovatel grantu za ně nenesou odpovědnost.