Ve středu 17. 4. jsme se se studenty 2. ročníku a sexty vydali v brzkých ranních hodinách za hranice ČR na exkurzi do solného dolu a návštěvu městečka Berchtesgaden v Německu. Neujeli jsme ani pár kilometrů a paní profesorka Tůmová se dala do výkladu o vzniku a těžbě soli v dané lokalitě a rovněž všechny účastníky seznámila s celodenním programem.
Jakmile jsme dorazili na místo, oblékli jsme si funkční overaly a následovali jsme našeho anglicky mluvícího průvodce. Důlní vláček nás po 1400 m dovezl do solné jeskyně, kde na nás čekala atrakce v podobě dřevěné skluzavky, která horníkům sloužila k rychlejší dopravě mezi jednotlivými patry dolu. Vyslechli jsme si spoustu zajímavostí z historie i současné těžby „bílého zlata“ a během multivizuální show doprovázenou sférickými zvuky a světelnými efekty jsme se přeplavili po solném jezeře k výtahu. Prohlédli jsme si také někdejší i současné nástroje sloužící k získávání soli.
Co zajímavého jsme se na exkurzi dozvěděli? Například to, že se sůl v srdci Berchtesgadenských Alp těží už od roku 1517, proto je místní důl nejstarším svého druhu na německém území. Dodnes se sůl získává louhováním a odčerpáváním solanky – vody nasycené solí, která se pomocí obří pumpy a dlouhého potrubí (20 km) odvádí do závodu v Bad Reichenhallu, kde se dále zpracovává a balí.
Solné doly Berchtesgaden byly pro každého z nás nevšedním zážitkem, stejně jako prohlídka stejnojmenného městečka ležícího v těsné blízkosti. Doufejme, že při další návštěvě nám počasí bude přát a budeme se moci podívat do nedaleké soutěsky Almbachklamm, jak bylo původně plánováno.