Dne 5.12. se skupina studentů ČAGu zúčastnila recitační soutěže v cizích jazycích Táborská Eurolyra. Na soutěž se v letošním roce přihlásilo rekordních 103 recitátorů z více než dvaceti škol celé republiky. V této obrovské konkurenci se podařilo našim dvěma studentkám – Josefině Grillové (8.V) a Stelle Salvové (3.V) získat čestné ceny poroty, které byly uděleny třem nejlepším recitátorům v každé kategorii. K tomuto skvělému úspěchu oběma dívkám srdečně GRATULUJEME!
Dalšími soutěžícími byli Matěj Gutvirth (1.V) a Stella Venetokli (1.r), jimž také děkujeme za vzornou reprezentaci ČAG. Více se dozvíte v článku Kryštofa Linera níže.
Letos to byl už osmý rok, co se v Táboře organizuje recitační soutěž Táborská Eurolyra. Na rozdíl od minulých let jsme si mohli znovu užívat poezii na živo, a ne pouze za obrazovkou počítače, což se letos podepsalo také na rekordní účasti. I přes ohromnou konkurenci se ale naší škole povedlo dosáhnout velkých úspěchů.
Jak již bylo zmíněno, Eurolyra je recitační soutěž. Vše začíná volbou jazyka, naši mateřštinu zde ale bohužel nenaleznete. Je možné soutěžit v angličtině, němčině, španělštině a francouzštině. Následně je potřeba si zvolit báseň vám milou a pilně ji nacvičit. Tuto báseň budete v den soutěže prezentovat v přátelské atmosféře před porotou, která zpravidla obsahuje jednoho či více rodilých mluvčích. To, co a jakým způsobem budete prezentovat, je čistě na vás. Báseň může být klasika, neznámá, a dokonce vlastní tvorba. Můžete také recitovat text písně nebo klidně Občanský zákoník, představivosti se meze nekladou. Co se týče samotné prezentace, je možné báseň jednoduše přednést, nebo ukázat výkon, za který by se ani herec z Národního divadla nestyděl. Na přehnanou teatrálnost si ale dávejte pozor, může to být dvousečná zbraň. Možná si teď říkáte: “Báseň mám, jazyk není překážkou a svou teatrálnost zvládnu udržet na uzdě. Ale jak to tedy letos vypadalo, když jste zmiňoval velké úspěchy?”
Jsem rád, že se ptáte, drahý čtenáři.
Přeskočíme nepodstatné části a ocitneme se rovnou ve vlaku. Naše skupinka se skládala ze soutěžících ve věkovém rozmezí od primy do oktávy, diváků složených ze studentů anglické literatury a samotné paní profesorky Petry Klee, osobně. Cestu do Tábora jsme věnovali finálnímu tréninku básní a následné diskuzi, co je třeba vylepšit. Každá z básní se v tento moment už blížila k dokonalosti a vyvolala v našich spolucestujících příval emocí proměněných v bouřlivý potlesk. S aplausem jsme dorazili na nádraží v Táboře a vyrazili vstříc místu konání soutěže, knihovně.
Atmosféra uvnitř se dala krájet a všem nám bylo jasné, že letos bude opravdu tuhá konkurence. Zástupy soutěžících z celých Čech se už připravovaly na slavnostní zahájení, hlasy mocné jako bouře a jazyky mrštné jako lasička. Studenti ČAGu se ale jen tak něčeho nezaleknou. Rozdělili jsme se podle jazyka a vyrazili do příslušných místností. Soutěž začala nejprve kategorií mladších, následovala pauza, aby se porotci mohli dohodnout. Všichni soutěžící dostali feedback, přešlo se na kategorii starších a proces se opakoval. Slyšeli jsme mnoho krásných básní a naši studenti předvedli úžasný výkon. Během čekání na výsledky jsme společně zašli na oběd a prošli se městem, následně jsme vyrazili směr divadlo na slavnostní vyhlášení. Napjatě jsme čekali, až porota vyzve naše spolužáky na pódium a všichni jsme propadli nadšení z jejich výsledků.
Ze čtyř soutěžích z naší školy se povedlo na stupnici vítězů umístit Josefině Grillové s básní Drowning z vlastní tvorby a Stelle Salvové s básní “Music Swims Back to Me” od Anne Sexton. Po společném fotu jsme plni radosti vyrazili vstříc kavárně na oslavnou horkou čokoládu a zamířili směr domů…
Máš rád poezii? Baví tě recitovat? Nebo tě láká představa zasloužené horké čokolády od paní profesorky Klee? Tak je příští ročník Táborské Eurolyry něco pro tebe!
Kryštof Liner